KVIFF.TV přizpůsobujeme na míru vám. Na základě vašeho chování na našem webu personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantní obsah a reklamy. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ nebo jakýkoli odkaz mimo tuto lištu souhlasíte také s využíváním cookies, personalizací reklam podle údajů o vašem chování na webu a zájmech získaných od našich partnerů a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoli vypnout v Nastavení soukromí.

Rozumím

Intimní osvětlení

Celovečerní debut tehdy dvaatřicetiletého Ivana Passera  se zapsal do dějin kinematografie, a to nejen české. „Je to jeden z těch vzácných filmů, které při každém zhlédnutí ani tak nevyjevují nová tajemství, jako spíše potvrzují svou pravdivost a skvělý humor,“ tak vystihl podstatu jeho nadčasové působivosti kritik The New York Times.

 

Ivan Passer (1933, Praha), scenárista a režisér. Ač v 60. letech stihl doma natočit jen jeden středometrážní a jeden celovečerní film, než v roce 1968 emigroval do USA, patřil k nejvýznamnějším osobnostem nové vlny. Společně s Jaroslavem Papouškem a Milošem Formanem napsal scénáře ke všem Formanovým českým filmům a s tímto režisérem ho spojoval způsob vidění skutečnosti i využití obdobných stylových postupů. Patřilo mezi ně zejména potlačení dějové složky ve prospěch detailního pozorovatelství, soustředění na postavy a důraz na autentický obraz každodenního prožívání. V USA natočil necelou dvacítku tematicky různorodých filmů, zčásti televizních, které i přes příklon k tradičnější fabulaci nesly vesměs stopy jeho režijního rukopisu. Z nich zvláště vynikly tituly Born to Win (1971), Cutter’s Way (1981), Haunted Summer (1988) a Stalin (1992).

Zobrazit více
Alternate Text
Vše
  • Vše
  • Intimní osvětlení
  • Tvůrci
Řazení
Nejnovější
  • Abecedně A-Z
  • Nejnovější
  • Nejsledovanější

Československo,  1965, 70 min
Režie: Ivan Passer
Scénář: Jaroslav Papoušek, Václav Šašek, Ivan Passer
Kamera: Josef Střecha, Miroslav Ondříček
Střih: Jiřina Lukešová
Hudba: Antonín Dvořák, W. A. Mozart, Vojtěch Matyáš Jírovec
Výtvarník: Karel Černý
Hrají: Karel Blažek, Zdeněk Bezušek, Věra Křesadlová, Jan Vostrčil, Jaroslava Štědrá, Vlastimila Vlková
Producent: František Sandr
Výroba: Filmové studio Barrandov
Koprodukce: 
 

― Živý přenos