KVIFF.TV přizpůsobujeme na míru vám. Na základě vašeho chování na našem webu personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantní obsah a reklamy. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ nebo jakýkoli odkaz mimo tuto lištu souhlasíte také s využíváním cookies, personalizací reklam podle údajů o vašem chování na webu a zájmech získaných od našich partnerů a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoli vypnout v Nastavení soukromí.

Rozumím

Markéta Lazarová

Stěžejní dílo domácí kinematografie v unikátní restaurované verzi je díky způsobu režisérova filmového vyprávění nejen ojediněle autentickým a sugestivním ponorem do dávné minulosti. František Vláčil zároveň natočil jitřivou a nadčasovou výpověď o tíži a neproniknutelnosti lidského osudu, vystaveného věčnému sváru protikladů.

 

František Vláčil (1924–1999) byl tvůrcem ryze autorských děl, ač ve zhruba dvou desítkách svých filmů nejednou vycházel z literární předlohy. Opakovaně se vracel k nedávným či vzdálenějším obdobím historie a při jejich evokaci mísil znalosti historika s podmanivými kreacemi uvolněné fantazie. Zasazoval do minulosti jemu blízká dramata osamělých hrdinů, potýkajících se s osudovou nepřízní, způsobenou vnějšími okolnostmi i jejich vlastní povahou. Takové jsou příběhy filmů Ďáblova past (1961), Údolí včel(1967), Adelheid (1969), Stíny horkého léta(1977), Stín kapradiny (1984), Mág (1987) a rovněž Markety Lazarové (1967), nesporného vrcholu jeho tvorby a žánru historického filmu vůbec. V tomto tematicky i kompozičně polyfonním díle postihl s citovou naléhavostí svár ducha a hmoty, pohanství a křesťanství, především však tragický patos věčných pokusů člověka nepoddat se ničivým silám.

Zobrazit více
Alternate Text
Vše
  • Vše
  • Markéta Lazarová
  • Tvůrci
Řazení
Nejnovější
  • Abecedně A-Z
  • Nejnovější
  • Nejsledovanější

Československo,  1967, 160 min
Režie: František Vláčil
Scénář: František Pavlíček, František Vláčil
Kamera: Bedřich Baťka
Střih: Miroslav Hájek
Hudba: Zdeněk Liška
Výtvarník: 
Hrají: Josef Kemr, František Velecký, Magda Vášáryová, Ivan Palúch, Vlastimil Harapes, Vladimír Menšík, Zdeněk Kryzánek, Zdeněk Řehoř, Pavel Landovský, Karla Chadimová
Producent: Josef Ouzký
Výroba: Filmové studio Barrandov
Koprodukce: 
 

― Živý přenos