KVIFF.TV přizpůsobujeme na míru vám. Na základě vašeho chování na našem webu personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantní obsah a reklamy. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ nebo jakýkoli odkaz mimo tuto lištu souhlasíte také s využíváním cookies, personalizací reklam podle údajů o vašem chování na webu a zájmech získaných od našich partnerů a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoli vypnout v Nastavení soukromí.

Rozumím

Radu Jude – Netuším

„Ptáte se mě, proč dělám krátké filmy, a nikoliv jen celovečeráky? Zenové přísloví praví: V jarní krajině není nic přednostní a nic upozaděné. Pučící větvičky rostou, jak potřebují, jedny krátce, jiné dlouze."

Pokud je u některých etablovaných filmařů namístě věnovat obzvláštní pozornost i jejich krátkometrážní tvorbě (podobně jako si pozornost zaslouží nejen romány, ale i povídky Franze Kafky nebo Jaroslava Haška), pak Radu Jude je bezpochyby jedním z nich.

Možná to není na první pohled zřejmé, ale rozhodnutí pokračovat v realizaci krátkých filmů je programové a jaksi vzdorovité. Je iluze, že krátké filmy vyžadují méně práce – vynaložené úsilí, dělá-li někdo takovou práci poctivě, je stejné. Energie ušetřená tím, že krátký film znamená méně natáčecích dní a nižší produkční výdaje, je spotřebována prací na perspektivě a prací s časem. 

A navíc zavedení producenti nemají důvod mít krátké filmy rádi – co s produktem, který nelze snadno zabalit a expedovat? (Nebo jinak: Kdo si koupí lístek na 15minutový film?) Zatímco student nebo debutant může u výroby krátkého filmu ještě kalkulovat – krátká stopáž je diktována zadáním cvičení nebo grantové výzvy, u zavedeného režiséra tkví rozhodnutí realizovat krátký film v jediném – totiž že daná filmová látka si sama říká o krátkou stopáž.

Radu Jude svými krátkými filmy ukazuje v celé kinematografické pestrosti, jaké látky – a jak – si říkají o to, aby byly zfilmovány jako krátké filmy. 

Tento program vznikl ve spolupráci s mezinárodním kameramanským filmovým festivalem Ostrava Kamera Oko.

 

Zobrazit více
Alternate Text
― Živý přenos